Skrzynki te muszą też mieścić przesyłki pocztowe o określonych wielkościach.

Skrzynki na listy, a prawo
Przesyłki pocztowe doręcza się na 2 sposoby: do rąk własnych, albo do skrzynki na listy. Tego typu skrzynki są w pewien sposób standaryzowane. Powinny również spełniać ściśle określone wymogi. Inne skrzynki pocztowe umieszcza się w domach prywatnych, inne w placówkach pocztowych, a całkiem inne w blokach. Skrzynki w blokach znane nam jako skrzynki lokatorskie, spełniać ścisłe Unijne normy. Głównie muszą być odporne na warunki pogodowe, a ponadto chronić przesyłki przed dostępem obcych osób.

Skrzynki na listy euro muszą także zmieścić przesyłki pocztowe o określonych wielkościach, to jest: listów pocztowych o wym. C4, a oprócz tego grubości łącznej przesyłek 60 milimetrów. Ich oznaczenia muszą być koniecznie czytelne, a dla ludzi niewidomych oznaczone w sposób możliwy ich dokładną identyfikację. Też osoby jeżdżące na wózku inwalidzkim muszą obowiązkowo mieć do nich swobodny dostęp. Oprócz tego absolutnie każda skrzynka powinna posiadać odrębny zamek do którego specjalny klucz mają jedynie mieszkańcy danego mieszkania. W związku z tym również otwór w skrzynce musi być stosownej wielkości, to oznacza 235 mm długości i 20 mm wysokości, by mogła przejść przez niego dana przesyłka.

Skrzynki lokatorskie są to skrzynki spełniające normy unijne. Trzeba jednak pamiętać o ich lokalizacji. Skrzynki lokatorskie muszą być zamieszczone w miejscu dostępnym dla lokatorów, jak również pana listonosza który dostarcza przesyłki. Jeśli są umieszczone na zewnątrz obiektu, muszą być odporne na warunki pogodowe. Istotna jest też wysokość takiej skrzynki. Dolna część nie może być powieszona niżej, niż na wysokości 70 centymetrów, jednak jej górna krawędź nie może znajdować się powyżej wysokości 170 centymetrów. Odległości te będziemy mogli zwiększyć zgodnie z bieżącym prawem poczty.

Trzeba pamiętać także że posiadanie tego typu skrzynki jest konieczne, a za jej brak możemy dostać wysokie kary grzywny. Warto zatem w przypadku prywatnego domu się w nią zaopatrzyć, a w przypadku bloków upilnować, ażeby zarząd obiektu zakupił stosowne skrzynki. Należy też zadbać o ich właściwy stan, poprzez stałą konserwację i wymienianie zniszczonych elementów. Euroskrzynki spełniają wymagane normy, więc przy odpowiedniej konserwacji mogą służyć przez wiele długich lat. Skrzynki lokatorskie które przeznaczone są do domów wielorodzinnych, możemy łączyć w kilka segmentów. Aktualnie na naszym rynku istnieje wiele dostępnych wzorów, barw oraz wymiarów skrzynek na listy, należy zatem zastanowić się przed zakupem.

Jedno jest niewątpliwe skrzynki na listy euro są widoczne, a ze względu przepisów prawa z każdym kolejnym wybudowanym blokiem mieszkalnym będzie ich jeszcze więcej. Skrzynki pocztowe stały się czymś, co ignoruje się, jako oczywistość, najczęściej nie mając pojęcia, jak wiele standardów muszą one spełniać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *