Końcowym etapem jest zagęszczenie z użyciem wibratora płytowego.

Kostka brukowa to popularny oraz bardzo dobry materiał w budownictwie, którym utwardzimy i upiększymy np. podjazd do garażu czy ziemię wokół grobu.

 

Ukladanie kostki brukowej nie należy do czynności trudnych i dlatego mamy możliwość ją wykonać we własnym zakresie. Powinno się jednakże pamiętać o odpowiedniej kolejności etapów. Jest ich jedenaście. Na początku powinniśmy wiedzieć, że zarówno kształt, jak i fakturę kostki powinno się dostosować do sposobu eksploatowania nawierzchni. Kostka brukowa, która ma gładką powierzchnię jest odporniejsza na wszelkie zabrudzenia. Z kolei kostka o chropowatej powierzchni wymaga dodatkowej impregnacji (procesu , który zabezpiecza naszą kostkę przed między innymi wilgocią). A ile surowca będzie potrzebne? Tego typu rzeczy ustalimy po przeprowadzeniu odpowiednich pomiarów w terenie lub też, używając gotowego projektu.

 

Drugim etapem jest przygotowanie specjalnych narzędzi do pracy. Jeżeli mamy do czynienia z małą powierzchnią, to wystarczą szpadel, grabie, ręczny ubijak a także taczki. Do tego dochodzą również jakieś paliki, sznur i poziomica. W innej sytuacji, wymagany będzie bardziej profesjonalny sprzęt, jak np. spycharko-ładowarka. Następnie określamy nawierzchnię – ustalamy łączną długość krawędzi oraz wymiary. Później wyznaczamy tak zwany łuk, czyli wytyczamy środek okręgu stycznego do prostych jej odcinków. Następnie bierzemy się za korytowanie. Usuwamy na głębokość maksimum 20 cm, warstwę ziemi wzdłuż wytyczonej ścieżki. Gdy już to zrobimy, należy osadzić krawężniki, bo m.in. zapobiegają one rozchodzeniu się kostki. Stosujmy do tego już gotowe fragmenty płytowe. Siódmym krokiem jest stworzenie podbudowy ze stabilnego kruszywa. Jaka musi być grubość? Grubość ta uzależniona jest od przewidywanego obciążenia, i od charakteru terenu. To wcale nie koniec. Następnym krokiem jest zrobienie tak zwanej powierzchni podkładowej (to warstwa wymieszanego cementu z piaskiem), a także wyrównanie utworzonej warstwy korzystając z odpowiedniego wzoru. Przedostatnim etapem jest kładzenie kostki w poprzecznych rzędach. Końcowym krokiem jest użycie wibratora płytowego oraz posypka z piasku (, która ma za zadanie wypełnienie dziur i stabilizację kostki).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *