Po przyjęciu do szpitala mnogość leczonych dostaje kroplówkę.

Po dostaniu się do szpitala większość leczonych podaną ma kroplówkę. Jest to szczególnie powszechny typ podawania płynów i lekarstw, dzięki jakiemu potrafią one działać szybko i skutecznie. Dlaczego kroplówka staje się tak popularna? Co powoduje, że lekarze wolą podać płyny lecznicze zwłaszcza za jej użyciem, zamiast doustnie?
Kroplówka – czym ona jest?
Kroplówka to plastikowy pojemnik z płynem, jaki za pomocą przewodu wpiętego do wenflonu powoli wpływa do żył. Wielokrotnie jest to wodny roztwór chlorku sodu w fizjologicznym stężeniu. Można w nim zmieszać różnorodne leki, zwykle przeciwbólowe bądź moczopędne. Tak samo często zawartość kroplówki to płyn z glukoza. Wenflon to specjalna igła wkładana do żył obwodowych. Z jej pomocą substancje zawarte w płynie w środku kroplówki lecą bezpośrednio do krwiobiegu. Przez to lekarstwa szybko docierają do określonego miejsca i efektywnie funkcjonują już po kilku min..
Kroplówka – czemu jest skuteczna?
Leki podawane doustnie muszą przejść stosunkowo długą drogę nim dostaną się do krwi i zaczną działać. Po zażyciu ulegają przebiegom trawienia oraz wchłaniania, niekiedy potrzebują również aktywacji poprzez metabolizm w wątrobie. Natomiast substancje lecznicze przekazane za pomocą kroplówki trafiają bezpośrednio do krwiobiegu oraz mogą już działać od razu. Łatwiej jest także kontrolować w ten sposób poziom leku, bo przebiegi trawienia i wchłaniania są osobniczo zmienne oraz zależą od sporej liczby czynników. Ich pominięcie pozwala na osiągnięcie pożądanego stężenia leku od razu po przekazaniu.
Kroplówka – co można podać za jej pośrednictwem?
Jeżeli zawartość kroplówki to jedynie wodny roztwór soli fizjologicznej, wtedy odpowiada za właściwe nawodnienie pacjenta. To jest szczególnie przydatne po różnego rodzaju urazach, krwawieniach, lub w stanie okołooperacyjnym. Zwykle do żył jest podawana również glukoza, wielokrotnie u osób chorych na cukrzycę albo wyniszczonych oraz niedożywionych. W szpitalach popularną rzeczą jest również podawanie za pomocą kroplówki lekarstw przeciwbólowych. Działają one wtedy szybciej i efektywniej, co jest zwłaszcza istotne w bólu związanym z zabiegiem operacyjnym.
Zwykle w kroplówkach rozpuszcza się także lekarstwa moczopędne, przydatne szczególnie u chorych z niesprawnością nerek albo serca. Roztwór przekazywany dożylnie to także świetna metoda naprawiania niedoborów oraz zaburzeń elektrolitowych, np. niedoboru sodu, magnezu, witamin. Taką praktykę używa się u osób starszych, wyniszczonych, spożywających duże ilości alkoholu, u jakich deficyty minerałów są spotykane. Dożylny wlew magnezu jest jeszcze popularny u pań w ciąży, którym zagraża zbyt wczesny poród, gdyż pierwiastek ten funkcjonuje rozkurczająco na macicę. Za pośrednictwem kroplówki można również poprawić poziom żelaza u chorych z anemią.

Zobacz więcej: kroplówka Gdynia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *